Kulinarne triki – domowy ogródek

pojemnik na kwiaty

Wbrew pozorom uprawa ziół i warzyw nie jest trudna. Świeże zioła całkowicie odmieniają smak nawet najprostszej potrawy. Dlatego warto mieć nawet mały ogródek na parapecie lub na balkonie. Dodatkowo rośliny ożywią i upiększą wnętrze kuchni i sprawią, że gotowanie będzie przyjemniejsze.

Od czego zacząć tworzenie ogródka na parapecie?

Wbrew pozorom uprawa ziół i warzyw w mieszkaniu nie jest trudna. Potrzebujesz nasłonecznionego miejsca, ziemi ogrodniczej, wody, doniczek i roślin. Szeroki asortyment dostępny w sklepach ogrodniczych lub z wyposażeniem do domu sprawi, że z łatwością dobierzesz doniczki i skrzynki do stylu w jakim urządzona jest kuchnia.

Uprawa warzyw i owoców na balkonie

Dobre rozplanowanie przestrzeni i piętrowe ułożenie doniczek pozwoli założyć ogródek nawet na niewielkim balkonie. Większa powierzchnia stwarza znacznie więcej możliwości niż gdy do dyspozycji jest wyłącznie parapet. W skrzynkach można zasadzić zioła ( bazylię, oregano, kolendrę, rozmaryn, majeranek, cząber itd.), warzywa (pomidorki koktajlowe, paprykę, szpinak, sałaty w tym rukolę, cebulę, szczypiorek), a nawet owoce. W sklepach ogrodniczych dostępne są specjalne odmiany, zarówno krzewów jak i miniaturowych drzewek owocowych, przystosowanych do rośnięcia w donicy na balkonie.

Nasiona

Osoby wytrwałe i sumienne mogą własnoręcznie wyhodować rozsady własnych ziół i warzyw. Jest to pracochłonne zajęcie, ponieważ należy ich codziennie doglądać i pilnować odpowiedniego nasłonecznienia i wilgotności zarówno podłoża jaki i powietrza. Gdy już pierwsze listki przebiją się przez warstwę ziemi, coraz szybciej widać efekty włożonej pracy.  Kupując nasiona zawsze zwracaj uwagę na datę wysiewu. Nasiona kupuj zawsze w bieżącym roku, ponieważ im dłużej są przechowywane tym mniejsza ich moc kiełkowania. Może się okazać, że wysiewając zeszłoroczne nasiona tylko połowa z nich wyrośnie.

Zakup sadzonek

Opcja dla niecierpliwych. Ziół nie kupuj w supermarketach. Wytrzymują bardzo krótko i najczęściej nie odrastają. Wybierz się do sklepu ogrodniczego lub na targ, gdzie często rolnicy sprzedają rozsady. W takich miejscach można poprosić o pomoc w wyborze najlepszej odmiany i dopytać o warunki uprawy – jak często należy podlewać i jakie nasłonecznienie jest potrzebne.

Wykorzystaj „resztki” z lodówki

Lubisz szczypiorek na kanapkach? Wystarczy wsadzić cebulę lub ząbek czosnku do ziemi, a po kilku dniach można już zrywać i zajadać! Wiele różnych warzyw odrasta końcówek, które często lądują w koszu. Zamiast wyrzucać – zasadź! Odciętą górę od pietruszki, łodyżki bazylii, końcówkę selera naciowego, dymki, sałaty rzymskiej, kopru włoskiego, pora, a nawet trawy cytrynowej i imbiru zanurz w wodzie, gdy pojawią się pierwsze korzonki wsadź do ziemi i cierpliwie czekaj na „plony”. W przypadku pietruszki wsadza się ją do ziemi, gdy wypuści pierwsze listki.

Własnoręcznie wyhodowane zioła, warzywa i owoce smakują znacznie lepiej niż te kupne. Dodatkowo masz pewność, że nie zostały nawiezione różnymi środkami chemicznymi. Nie wspominając o tym jak pięknie wygląda kuchnia lub balkon z doniczkami pełnymi zielonych roślin.

  • CatVI

    KISSSS!!!!! THEY KISSSSEDDDDDDD!!!!!!!!!!!! AFTER FREAKING 62 CHAPTERS!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!