Kulinarne triki – Jak wyczyścić okap?

okap

Okap jest niezwykle przydatny w każdej kuchni. Skutecznie pochłania parę, tłuste opary oraz zapachy chroniąc meble kuchenne przed nadmierną wilgocią oraz brzydkimi zapachami. Aby cały czas sprawnie funkcjonował konieczne jest jego czyszczenie. Jak często myć okap? Jakich specyfików używać? Co zrobić by zachował czystość na dłużej?

Wiele osób zapomina o regularnym czyszczeniu okapu lub uważa je za niepotrzebne. Jednak aby spełniał on swoją rolę konieczne jest utrzymywanie go w czystości nie tylko z zewnątrz. Osadzająca się para i drobinki tłuszczu bardzo szybko pokrywają filtry i wnętrze okapu. Lepką powierzchnię łopatek wentylatora i innych części szybko pokrywa kurz tworząc odpychającą brązową maź. Nieprzyjemny wygląd to nie wszystko. Brudny okap nie pracuje prawidłowo, a nawet może ulec uszkodzeniu.

Jak doczyścić bardzo brudny okap?

Okazuje się rozwiązanie jest w zasięgu ręki. Płyn do mycia naczyń skutecznie rozprawi się nawet z grubą warstwą zabrudzenia. Płyn świetnie rozpuszcza tłuszcz, który wraz z kurzem pokrywa filtry i inne elementy. W przeciwieństwie do wielu środków chemicznych płyn może mieć kontakt z urządzeniami i akcesoriami wykorzystywanymi podczas przygotowywania i obróbki żywności.
Elementy pokryte grubą warstwą zanieczyszczeń należy zamoczyć w ciepłej wodzie z dodatkiem płynu do mycia naczyń na co najmniej 30 minut. Później z łatwością doczyścisz pozostałe zabrudzenia.
Coraz więcej filtrów stosowanych w nowych okapach nadaje się do mycia w zmywarkach, co znacznie ułatwia utrzymanie ich w czystości.

Prosty sposób na lśniący i czysty okap

Zewnętrzna powierzchnia znacznie szybciej się brudzi niż wnętrze okapu. Jednak znacznie łatwiej można ją doczyścić przy okazji zabezpieczając przed osadzaniem się kurzu i innych zabrudzeń. Najszybciej doczyścisz okap ze stali nierdzewnej. Wystarczy ściereczka zwilżona zwykłym olejem kuchennym. Z łatwością ściągniesz nią wszystkie zabrudzenia, nabłyszczysz okap oraz zapewnisz sobie czystość na dłużej.  Lśniący okap bez smug można również uzyskać stosując oliwkę dla dzieci lub spray WD-40.

Regularne czyszczenie
Aby Twój okap zawsze był czysty i lśniący oraz działał bez zarzutu musi być regularnie czyszczony. Przy codziennym przygotowywaniu posiłków powinno raz w tygodniu, przy mniejszej eksploatacji kuchni można czyścić go raz na dwa tygodnie. Filtry należy czyścić przynajmniej raz na trzy tygodnie. W przeciwnym wypadku nie będą skutecznie pochłaniały zapachów. Żywotność filtrów węglowych i papierowych to około 3 miesiące. Po tym czasie powinny zostać wymienione.

  • Dorkus

    Jak masz dobre mleczko (ja mam jeszcze z electroluxa, dostałem z ich okapem) to szarpanie się z olejem czy oliwką nie ma sensu. Szkoda czasu i nerwów na domowe sposoby przy większych zabrudzeniach.