Kulinarne triki – porady dotyczące grillowania

grilllllll

Znajomość kilku zasad zdrowego grillowania przyda się każdemu miłośnikowi grillowania. Zobacz, jak i czym rozpalić grilla. Dowiedz się, dlaczego przydadzą ci się tacki lub folia aluminiowa. Sprawdź też, jak grillować mięso, a w jaki sposób ryby i warzywa.

Jak zdrowo grillować?

Oto kilka zasad, dzięki którym dowiesz się, jak zdrowo grillować:

  • Ruszt, na którym grillujemy powinien być bardzo dokładnie wyczyszczony. Spalenizna, pozostałości tłuszczu i potraw są źródłem niebezpiecznych dla zdrowia substancji.
  • Na ruszcie bez użycia tacek piecz tylko potrawy, które nie wymagają długiego grillowania.
  • Do potraw z grilla dodawaj świeże warzywa bądź surówki przygotowane z warzyw. Zawarty w nich błonnik przyspieszy trawienie.
  • Nie używaj podpałki z substancjami ułatwiającymi rozpalenie grilla. Są one szkodliwe dla zdrowia.
  • Nie wkładaj kolorowych gazet do grilla, aby szybciej go rozpalić. Druk i papier zawierają substancje chemiczne, które są niezdrowe.
  • Rozpalaj grill za pomocą brykietu ze sprasowanego węgla. Pali się dłużej niż zwykły węgiel. Jeśli wybierzesz jednak węgiel, kup ten z drzew liściastych. Nie zawierają one olejków eterycznych i węgiel wykonany z takiego drewna jest zdrowszy.

Rozpalanie grilla – jaka temperatura jest odpowiednia?

Prosty sposób na sprawdzenie, czy temperatura przy rozpalaniu grilla jest już odpowiednia to tzw. metoda „otwartej dłoni”.

Jeśli zdołasz utrzymać otwartą dłoń nad żarem przez 5 sekund, oznacza to, że temperatura na grillu jest niska. 3-4 sekundy oznaczają średnią temperaturę. Natomiast maksymalnie 2 sekundy to już wysoka temperatura.

Zbyt gorący żar możesz nieco ostudzić rozgarniając węgle. Możesz też przenieść ruszt na wyższy poziom. Za niską temperaturę zwiększysz zagarniając węgle w miejsce na środku grilla bądź obniżając ruszt.

Grillowanie na tackach i w folii aluminiowej

Najzdrowsze jest grillowanie na tackach bądź w folii aluminiowej. Folia dodatkowo pomaga zwiększyć soczystość potraw. Potrawy pieczone w folii zachowują największą ilość składników odżywczych.

Tacki uniemożliwiają spadanie tłuszczu do żaru w grillu. Tłuszcz, który się spala, może spowodować wydzielanie się szkodliwych, a nawet rakotwórczych związków chemicznych, np. nadtlenków lipidowych.

Tacki chronią też potrawy przed przywarciem do rusztu. Są przydatne przy grillowaniu małych warzyw lub ryb, których kawałki łatwo się oddzielają.

Jak grillować mięso?

Zasady, o których powinieneś pamiętać przy grillowaniu mięsa:

  • Jeśli zastanawiasz się, jak grillować mięso, musisz wiedzieć, że nie powinno się go podawać od razu po zdjęciu z rusztu. Należy pozostawić je na chwilę, aby upieczone włókna rozluźniły się. Dzięki temu mięso będzie równomiernie nasączone sokiem, który wytwarza się w czasie opiekania.
  • Nie przechowuj mięsa przygotowanego na grillu. Przygotuj tyle porcji, ilu jest gości, z ewentualnym zapasem na niewielką dokładkę.
  • Mięso przed pieczeniem powinno poleżeć w marynacie przynajmniej 24 godziny.

Jak grillować ryby?

Przed grillowaniem ryb, tacki na których je położymy, warto natłuścić, np. olejem. Dzięki temu delikatne mięso nie będzie przywierało do tacki.

Niektórzy nie mogą się zdecydować, jak grillować ryby: na tackach czy w folii. Zależy to od indywidualnych preferencji. Ryba pieczona w folii będzie bardziej soczysta, natomiast w tej przygotowanej na tacce będzie bardziej odymiona. Ci, którzy lubią specyficzny aromat grilla, będą bardziej zadowoleni ze zjedzenia ryby z tacki.

Jak grillować warzywa?

Jak grillować warzywa? Mamy do wyboru tacki, aluminiowe warzywa. Możesz też położyć warzywa bezpośrednio na ruszcie. W tym ostatnim przypadku przekręcanie warzyw może być nieco kłopotliwe. Warto do niego użyć szczypców bądź łopatki i często przekręcać warzywa, ponieważ szybko się pieką.