Kulinarne triki – kuchnia wolna od moli

kuchnia

Mole spożywcze mogą pojawić się w każdej kuchni, nawet w tej najczystszej. Larwy tych szkodników najczęściej znajdują się w opakowaniach produktów sypkich i przynoszone są do domu podczas zakupów. Szkodniki mogą być obecne nie tylko w produktach spożywczych. Można je znaleźć również w sklepach zoologicznych, restauracjach czy nasionach.

Jeśli znajdziesz w swojej kuchni mola musisz działać szybko i zdecydowanie, ponieważ rozmnażają się w bardzo szybkim tempie. Samica składa od 100 do 400 jaj, z których wylęgają się larwy i żerują na kaszach, makaronach, orzachach, przyprawach, cukrze czy suszonych owocach. Są one w stanie przegryźć nawet grube plastikowe opakowanie, aby dostać się do środka. Niestety wygryzione przez nie dziury nie są widoczne gołym okiem.

Co zrobić, gdy w kuchni zagnieździły się mole?

  • Nie jedz zanieczyszczonych produktów.
  • Bezwzględnie i natychmiastowo wyrzuć wszystkie opakowania żywności, w których znajdziesz larwy lub dorosłe osobniki. Im szybciej to zrobisz tym mniejsze ryzyko, że larwy przeniosą się na kolejne produkty. Te zanieczyszczone wyrzuć w osobnych workach od razu do kontenera. Nie zostawiaj ich w mieszaniu.
  • Sprawdź wszystkie opakowania i pojemniki w szafkach i szufladach. Jeśli widać w nich nitki lub oprzędy to znak, że w środku są już szkodniki.
  • Dokładnie odkurz i umyj szafkę wodą z mydłem. Szafkę po umyciu dokładnie wytrzeć.
  • Mole odstrasza zapach lawendy, octu, cytrusów, goździków liści laurowych i wanilii, dlatego po umyciu można spryskać szafki i szuflady olejkami eterycznymi lub mieszaniną wody z octem. W szafkach można ustawić niewielkie pojemniczki z esencją waniliową lub olejkiem lawendowym. Do pojemników z kaszami i makaronami można włożyć po jednym liściu laurowym. Innym bardziej dekoracyjnym sposobem jest nabicie skórki pomarańczy goździkami.
  • W przypadku opornych owadów można stosować pułapki, które wydzielają feromony i wabią męskie osobniki, uniemożliwiając rozmnażanie się moli. Wybierając pułapkę zawsze sprawdź czy nie ma w niej substancji biobójczych.

Łatwiej zapobiegać

Aby uchronić kuchnię przed molami bardzo ważne jest regularne przeglądanie pojemników oraz dokładne sprzątanie wszystkich półek w kuchni. Mole lubią kąty, w których znajdują okruszki i resztki. Warto zamontować również moskitiery w oknach i siatki w otworach wentylacyjnych, ponieważ dorosłe osobniki mogą przez nie wlecieć z sąsiedniego mieszkania lub domu.
Sypkie produkty zaraz po zakupie najlepiej przesypać do szklanych pojemników i słojów, które najlepiej zabezpieczają żywność przed zanieczyszczeniem.

Mole spożywcze to szkodniki, które mogą być bardzo uciążliwe, jednak przestrzegając zasad higieny i stosując wymienione proste domowe sposoby można się ich szybko pozbyć.