Mrożenie różnych artykułów spożywczych nie tylko wydłuża ich trwałość oraz zapobiega dużym stratom składników mineralnych i witamin, ale również pozwala dobrze gospodarować domowym budżetem i uniknąć marnowania żywności.
Należy pamiętać, że mrożenie nie pozostaje bez wpływu na dany produkt. Wraz z obniżaniem się temperatury powstają kryształki lodu, które zwiększają swoją objętość wraz z czasem mrożenia. Zwiększające się rozmiary kryształków uszkadzają ściany komórkowe w wyniku czego żywność traci jędrność, kształt oraz soki komórkowe.
Jakie produkty można bezpiecznie mrozić?
- Mięso,
- Ryby,
- Pieczywo,
- Masło,
- Margarynę,
- Twarde warzywa i owoce,
- Ciasta (kruche , francuskie, gotowe ciasta bez masy),
- Zioła,
- Lody,
- Wodę,
- Dania gotowe (pierogi, zupy, naleśniki, krokiety)
- Białka jaj,
Wszystkie wymienione produkty po rozmrożeniu zachowają wszystkie swoje charakterystyczne cechy bez strat jakościowych. Pod warunkiem, że mrożone produkty będą świeże i dobrej jakości.
Jakich produktów nie należy mrozić?
- Nabiału,
- Napojów gazowanych,
- Dań z dodatkiem majonezu lub śmietany,
- Wypieków z kremami lub bitą śmietaną,
Bezwzględnie nie mrozi się już raz mrożonego produkt. Grodzi to namnożeniem się drobnoustrojów i zatruciem pokarmowym. Wyjątek stanowi produkt po obróbce termicznej. W wypadku, gdy rozmrożone mięso zostanie usmażone lub ugotowane można je zamrozić, ponieważ wysoka temperatura zabiła bakterie.
Jak mrozić miękkie owoce i warzywa?
Delikatne produkty takie jak: ogórek, pomidor, cukinia, papryka, sałata, truskawki, maliny, cytrusy, banany, itp. źle znoszą mrożenie. Powstające kryształki lodu niszczą ich strukturę i konsystencję. Po rozmrożeniu nie nadają się do bezpośredniego spożycia po rozmrożeniu, ale doskonale nadają się do dalszego przetworzenia na zupy, koktajle,musy, soki, sosy, dania obiadowe.
Jak mrozić jajka?
To chyba jedno z najczęściej zadawanych pytań odnośnie mrożenia. Jajka z powodzeniem można mrozić i nie wpłynie to negatywnie na ich smak i jakość. Jednak należy pamiętać, że muszą być one surowe – ugotowane nie nadają się do mrożenia. Przed zamrożeniem należy oddzielić białka od żółtek. Aby zawsze móc rozmrozić potrzebną, w danym momencie, ich ilość najlepiej mrozić białka czy żółtka w małych pojemniczkach z opisem ilości.
Mrożenie jako metoda oszczędzania pieniędzy
Warto kupować produkty na które w danym czasie jest sezon np. warzywa lub owoce. Można je zamrozić bezpośrednio po zakupie i wykorzystać w dowolny momencie, zamiast kupować poza sezonem w wyższych cenach. Należy zawsze pamiętać, że w zamrażalce umieszczamy wyłącznie świeżą żywność. Mrożenie produktu z kończącym się terminem przydatności do spożycia i długie jego przechowywanie nie poprawi jakości produktu. Po jego rozmrożeniu może się okazać, że nie nadaje się on do jedzenia i należy go wyrzucić.
Oszczędność czasu
Mrożenie wstępnie przygotowanych produktów znacznie skraca czas przygotowania obiadu czy kolacji. Mając z zamrażalce przykładowo pokrojone i obrane warzywa, rozbity schab czy uformowane drobiowe pulpeciki obiad robi się praktycznie sam.
Mrożenie zapobiega marnowaniu żywności
Oszczędzanie pieniędzy podczas zakupów spożywczych to nie tylko kupowanie taniej. Ważniejsze jest robienie racjonalnych zakupów w ilościach możliwych do zjedzenie przed upływem terminu ważności. Co roku ogromne kwoty pieniędzy są wyrzucane do kosza na śmieci w postaci zepsutej lub nie zjedzonej żywności. Zamiast jeść coś na siłę, szczególnie w okresach świątecznych, nadmiar dań i żywności można zamrozić zamiast czekać, a nóż ktoś to zje. Opakowania lub worki z mrożonkami warto opisywać datą zamrożenia, umożliwi to wykorzystanie w pierwszej kolejności najwcześniej zamrożonych produktów.
Pamiętając o kilku zasadach mrożenie ułatwi i przyspieszy przygotowanie wielu potraw. Równocześnie umożliwi lepsze i dokładniejsze gospodarowanie żywnością, a co za tym idzie oszczędność zarówno czasu jak i pieniędzy.